Planujesz zakup materaca? Zobacz na co warto zwrócić uwagę

Jak dbać i dlaczego higiena materaca jest równie ważna jak zmiana pościeli czy piżamy?

Idealnie dobrany, wygodny, dopasowany i zdrowy materac to nie lada wyzwanie. Na polskim rynku jest szeroki wybór materacy.  Ceny materacy są zróżnicowane i zależą od jakości i wykonania produktu. Materace różnią się wysokością, twardością, rodzajem sprężyn, pianek oraz pokrowcem. Dobry materac powinien służyć przez kilka lub kilkanaście lat i się nie odkształcać.  Materac sypialniany powinien służyć w dobrym, zdrowym śnie. Zaletą odpowiednio dobranego materaca jest to, że dzięki niemu wstajemy wyspani, wypoczęci, bez bólu pleców i pełni energii do działania.

Powinniśmy się nim cieszyć około do 8 – do12 lat. 

Od czego to zależy?

Najsłabszym ogniwem w materacu są pianki o zwykłej gęstości, które szybciej się zużywają. Pianki utleniają się i się kruszą.  Ważne jest by gęstość pianek była dość wysoka, by wolniej materac się zużywał.

Jak każdy mebel materac się brudzi i kurzy. Kumulują się w nim zanieczyszczenia typu roztocza i alergenne odchody oraz zatrzymuje się wilgoć. Pocimy się, złuszcza nam się naskórek, rozmnażają się bakterie. A nawet przenosimy z podłogi różnego rodzaju okruchy. Przy małej staranności braku higieny i źle dobranym materacu zwiększamy reakcję na alergeny, katar i kaszel.  Poprzez krótki i płytki sen  w efekcie budzimy się niewyspani i podrażnieni.

By zwiększyć higienę materaca pod prześcieradło kładziemy ochraniacz na materac. Dobre, zdrowe powietrze w sypialni ze świeżą pościelą to kolejny atut dla naszego dobrego samopoczucia i snu.

Jako Producent Materacy na naszej stronie www.naszematerace.pl  można zapoznać się szczegółowo z ofertą Jest tam ponad czterdzieści modeli materacy sypialnianych.

I kilka modeli firmy FOAM ROYAL która jest Producentem Materacy piankowych. Są to materace medyczne z dodatkiem piany termo elastycznej  o różnych warstwach grubości i gęstości

Dzięki nakładce nieprzemakalnej znacznie spowalniamy rozwój roztoczy i brudu. Zatem większość kurzu gromadzi się na górnej powierzchni pokrowca.

Dla kogo polecane są prześcieradła ochronne?  

  • Ochraniacz nieprzemakalny polecany jest dla każdego
  • Szczególnie polecany jest dla małych dzieci przed przemoczeniem i zabrudzeniem przy zmianie pieluszki.
  • Dla kobiet, w okresie miesiączki.
  • Dla seniorów i ludzi chorych, którzy mają problem z utrzymaniem moczu.

Przy najmniej raz na kwartał powinniśmy zadbać o czystość naszego pokrowca czyli o powierzchnię zewnętrzną materaca. Powinniśmy również odwrócić materac, tak by spać na drugiej stronie materaca.  Powinniśmy co pół roku prać pokrowiec lub czyścić chemicznie bądź odkurzać z zanieczyszczeń i roztoczy. Dla lepszego efektu czynności wykonujemy na przemiennie.

Każdy producent materacy ma swoje oznaczenia H, czyli twardości materacy. U nas H1 jest najmiększym materacem, a H 5 najtwardszym materacem

Zdrowsze materace na chory kręgosłup, obolałe plecy, polecane są materace twardsze jak materac Hammer lub materac Herkules, lub średnio twarde jak materac Latex Dream czy materac Maroko Plus.

Niestety materace również dobiera się do wagi ciała. Polecany materac średnio twardy Maroko 5 Plus oraz średnio miękki materac Fantazja.

Co zrobić gdy kupiliśmy źle dobrany materac?

Na źle dobrany materac można kupić nakładkę czyli cienki materac nawierzchniowy. W swojej ofercie mamy kilka modeli nakładek. Nakładka to cienki piankowy lub piankowo – kokosowy materac nawierzchniowy.

Nakładka o odpowiedniej twardości koryguje źle dobrany pierwotny nasz materac, co ma znaczenie na ból kręgosłupa i bioder.

Nakładki na materace są o różnych właściwościach i działaniach, jak i o różnych wysokościach. Oczywiście na materac miękki kupujemy twardą nakładkę typu Antares, zaś na zbyt twardy materac kupujemy miękką nakładkę Apollo lub Mediolan.

Nakładki na materac dają dodatkową wysokość, gdy kupiliśmy za niski materac. Przy wyższym materacu lepiej będzie nam się schodziło i kładło spać.

Do góry